Historie nohejbalu ve Vsetíně
(Převzato z publikace 20 let založení oddílu nohejbalu V TJ MEZ VSETÍN, vydané v roce 1990)
Nohejbal se začal hrát na Vsetíně v roce 1960-61 a to na nově vystavených sídlištích v Luhu a na Rybníkách. Zájemců o tento nový sport však bylo velmi málo a spíše se jednalo jen o oddechový sport mezi registrovanými a vysloužilými fotbalisty.
Vážnější náznaky se snahou o vytvoření závodního družstva se datují z roku 1966, kdy mládežníci z k.p. MEZ Vsetín začali provozovat nohejbal v areálu u sokolovny několikrát týdně. Mezi tyto nadšence patřili bratři ing. Zdeněk a Jaromír Novotní, ing. Jan Balážik, ing. Eduard Ondřejka, Zdeněk Čunek, Ivan Spisar, Petr Zdražil, ing. Karel Doležal, ing. Ladislav Polášek, Bohuslav Horešovský a další.
Druhá, méně početná skupina působící přibližně ve stejném období, sestávala z Ladislava Koďouska, Otakara Rochovanského, ing. Josefa Kučery, Zdeňka Čecha, Zdeňka Chalupíka a Ladislava Sušila a využívala hřiště u vsetínského gymnázia.
Koncem roku 1969 došlo k dohodě a sloučení uvedených nohejbalových nadšenců. V roce 1970 se družstvo přihlásilo do řádné soutěže "Mistrovství Moravy a Slezska v nohejbalu trojic ". V té době to byla jediná organizovaná soutěž na území Moravy a Slovenska. Vsetíňáci vystupovali pod hlavičkou ČSM Zbrojovka Vsetín a pravidelně trénovali na hřišti u gymnázia. Koncem sezóny 1970 bylo jasné, že nadšení hráčů překoná všechny potíže, kterých bylo bezpočet, a vší silou se pustili do odhalování tajů nohejbalové hry.
Do sezóny 1971 nastupovalo družstvo již pod novou hlavičkou oddílu nohejbalu TJ MEZ Vsetín s možností pravidelného tréninku na hřišti u sokolovny.
V sezónách 1970 až 1973 dosahovalo družstvo střídavých úspěchů. Hrací systém dvoudenních turnajů každý s každým byl pro začínající oddíly nohejbalu PS Přerov, OP Prostějov a TJ MEZ Vsetín velmi výhodný, poněvadž umožňoval změřit síly i s těmi nejlepšími družstvy.
V sezóně 1973 došlo k velkým změnám v organizaci soutěže Moravsko- Slovenské ligy. Z původních účastníků Dukly Martin, Nealko Piešťany, Dukly Příbor, PS Přerov, OP Prostějov, Slávie a Plastiky Kroměříž, VS Kroměříž, Keramoprojektu Trenčín, Slovanu Bratislava, RH Brno a TJ MEZ Vsetín zůstala pro sezónu 1974 jen družstva z Moravy. Turnaje V Martině v roce 1973 se zúčastnili: Karpstein, ing. Kučera, Koďousek, Novotný J., Štetka, Esteřák, Matějů, Vašut, Sommer.
V roce 1975 po zřízení Severomoravského nohejbalového svazu došlo k přerozdělení moravských družstev tak, že v soutěží SM kraje zůstala družstva PS Přerov, Slavoj Poruba, TJ MEZ Vsetín a na šest účastníků byl počet doplněn předními družstvy z přeboru města Ostravy. Po vzoru národní soutěže - extraligy se přešlo od turnajového systému soutěže k zápasům a později k dvojzápasům v průběhu jednoho dne. Členem Sm Nohejbalového svazu se stal člen oddílu nohejbalu TJ MEZ Vsetín ing. Zdeněk Novotný.
Rok 1976 lze považovat za klíčový a rozhodující pro další rozvoj nohejbalu nejen v oddíle TJ MEZ Vsetín, ale i v celém okrese. Dne24.2.1976 se uskutečnila ustavující schůze Okresního nohejbalového svazu za účasti tehdejšího předsedy OV ČSTV Jana Kříže, který se rozhodující měrou zasadil o zřízení svazu a o materiální podporu všem přihlášeným družstvům do okresního přeboru. Pro první sezónu se přihlásila do soutěže okresního přeboru družstva: Sokol Liptál, TJ MEZ Vsetín, Sokol Hrozenkov, OS Valašské Meziříčí, Zbrojovka Jablůnka, Zbrojovka Vsetín. Okresní soutěže se mohla zúčastnit i odborářská a mládežnická družstva. Vedení a řízení okresního přeboru se ujali především hráči a družstva oddílu nohejbalu TJ MEZ Vsetín. Předsedou okresního nohejbalového svazu byl zvolen Ladislav Koďousek a do pětičlenného výboru byli dále zvoleni členové oddílu TJ MEZ Vsetín ing. Zdeněk Novotný a ing. Tomáš Pavlík, kteří tyto funkce vykonávají dosud.
Další významnou událostí v sezóně 1976 bylo navázání spolupráce s okresní odborovou radou a pověření uspořádat krajské kolo v nohejbalu trojic v rámci v rámci odborářské tělovýchovy a následně 2. a 3.10.1976i mistrovství ČSSR odborářů, které pořádalo ÚRO Praha pod patronací OOR Vsetín a TJ MEZ Vsetín, na jehož kurtech se turnaj odehrával. Pořádaná akce měla tak zdařilý průběh, že bylo odborovými orgány rozhodnuto trvale svěřit organizaci celostátního finále do Vsetína.
V té době mělo družstvo ustálený kádr 16ti hráčů ve složení: Vl.Čermák, M.Čermák, J.Sedláček, J.Vašut, J.Esteřák, J.Karpštejn, L.Koďousek, ing. J.Kučera, F.Tkadlec, I.Spisar, A.Štětka, ing. T.Pavlík, J.Novotný, ing.Z.Novotný, Z.Chlupík, F.Navrátil, Ing.L.Stavebník, což byla dostatečná hráčská základna jak pro první družstvo v krajském přeboru, tak pro druhé družstvo v okresním přeboru.
Turnaje v Přerově v roce 1976 se zúčastnili: Novotný J., Štětka, Koďousek, ing. Kučera, Spisar J., Zdražil, Sedláček.
Na závěr sezóny 1976 byl uspořádán zájezd do PLR, který se zaměřil na propagaci nohejbalu u našich severních sousedů. Navštívili jsme Katovice a Krakov. Zájezd se uskutečnil jako odměna za dosavadní činnost.
V roce 1977 první družstvo zvítězilo ve velmi vyrovnané soutěži krajského přeboru a v říjnu 1977 se zúčastnilo kvalifikačních turnajů o postup do nejvyšší nohejbalové soutěže v ČSSR - extraligy. Z prvního kvalifikačního turnaje v Brně postoupila družstva DP Brno a TJ MEZ Vsetín. Na druhou kvalifikaci byl losem určen DP Brno do Pardubic a TJ MEZ Vsetín do Plzně. V Plzni byli našimi soupeři TJ Sokol Letná Plzeň a Sokol Kunratice. Vítězem Kvalifikace v Plzni a postupujícím se stalo domácí družstvo Sokol Letná Plzeň před TJ MEZ Vsetín a Sokolem Kunratice.
V následujících sezónách 1978 - 1983 dosahovalo naše družstvo velmi dobrých výsledků a vždy se umisťovalo na předních místech v dlouhodobé soutěži Sm Krajského přeboru. V té době se zúčastňovala Sm KP tato družstva: PS Přerov, TJ MEZ Vsetín, Unie Ostrava, Lokomotiva Ostrava, Viktorie Bohumín, HM Ostrava, Sigma Dolní Benešov a RH Přerov.
Turnaje ve Vsetíně v roce 1983 se zúčastnili (Velká cena Valašska): Koďousek, Čermák V., Spisar I., Tkadlec, ing. Pavlík, Novotný J., Esteřák, ing. Novotný Z., Karlštejn, Sedláček, dr.Čermák M.,
V sezóně 1982 se začínal u některých družstev projevovat generační problém, a to i přes to, že o nohejbalu lze hovořit jako o sportu pro celý život. Sm nohejbalový svaz - ve snaze předejít případném rozpadu družstev pro nedostatek hráčské základny - direktivně od r. 1983 zařadil do propozic soutěže krajského přeboru nutnost mládežnického družstva a to buď dorostu nebo žáků.
Do sezóny 1984 nastupovalo družstvo mužů značně oslabeno, poněvadž na základní vojenskou službu odešli v průběhu roku 1983 Petr Urban, Jan Hurta, P. Gargulák a od 9.ledna 1984 posílil Vl. Čermák Spartak Přerov, který postoupil do extraligy. Zvláště na začátku sezóny bala situace kritická a teprve v průběhu sezóny se družstvo vypracovalo na 5. místo. V roce 1984 dosahovalo prvních sportovních výsledků družstvo dorostenců a to v tomto složení: R. Křenek, M. Křenek, T.Srněnský, M. Srněnský, R. Spisar, Z. Měrka, P. Vácha, P. Halko. Dorostenecké dužstvo hrálo pod vedením trenéra J. Novotného a obsadilo v KP 3.místo za Sigmou Benešov a SBD Ostrava –Zábřeh. Současně s KP dorostu hrálo toto družstvo 13ti až 15ti letých okresní soutěž mužů a umístilo se na pěkném 3.místě. Zejména tato dlouhodobá soutěž chlapců proti dospělým dala dorostencům mnoho herních zkušeností.
V sezónách 1985 a 1986 byla zahájena stejně jako v předcházejících letech zimním soustředěním na Kohátce. V tomto období již nastal úplná výměna generací. Prakticky celé dorostenecké družstvo přešlo do kategorie dospělých a původní A družstvo s výjimkou J. Sedláčka, Petra Gargulák a Petra Urbana přešlo do B družstva hrajícího v okresním přeboru. A družstvo obsadilo v sezóně 1985 4. místo a v sezóně 1986 3.místo.
V sezóně 1986 se členové oddílu ing. Zdeněk Novotný, František Tkadlec a Ivan Spisar jako družstvo odborářů MEZ Vsetín probojovalo do celostátního finále v nohejbalu trojic "O putovní pohár ÚRO", které se konalo 26. a 27. 9. 1986 na kurtech u sokolovny. Po prohře s družstvem ROH Jihostroj Kaplice se družstvo rozehrálo k vynikajícímu výkonu a obsadilo 2.místo za vítěznými Gumárnami Púchov, se kterými prohrálo v posledním zápase 2:1.
Rok 1987 byl zahájen tradičními turnaji v Opavě, SBD Ostrava a Prostějově, které byly zaměřeny na vyladění a optimální složení dvojic a trojic. Před nastávající dlouhodobou soutěží došlo k přestupu klíčového hráče Petra Garguláka do prvoligového Spartaku PS Přerov. Družstvo v sezóně podávalo nepřesvědčivé výkony a v dlouhodobé soutěži KP obsadilo 5. místo. Na podzim odešel na vojnu J. Grygar, což bylo oslabením do další sezóny.
Do roku 1988 vstoupilo družstvo A pod vedením odchovance oddíluPetra Garguláka, který se vrátil z prvoligového Spartaku PS Přerov a vykonával funkci hrajícího trenéra. Proti nadcházející sezóně nastalo mírné zlepšení a družstvo obsadilo V KP 4.místo. V turnaji trojic Sm kraje obsadilo družstvo A TJ MEZ Vsetín ve složení: P. Gargulák, M. Somr, T.Srněnský, D. Doležal, první místo a postoupilo do mistrovství ČSR trojic, kde se neprobojovalo do finále. Sezóna 1988 byla zakončena turnajem o Velkou cenu Valašska, kde naše A družstvo obsadilo 2. místo za TJ Solidarita Praha.
Souhrn Aktivit Tělovýchovné jednoty MEZ Vsetín NOHEJBAL 1970-1990.
Nohejbalový oddíl TJ MEZ Vsetín dovršil v roce 1989 již 20 let od svého založení. V rámci celé tělovýchovná jednoty se jedná o významnou kulturně společenskou událost, která vyvrcholila ve dnech 6. a 7. října 1989 při tradičním nohejbalovém turnaji trojic "Velká cena Valašska".
V souvislosti s uspořádáním nohejbalového turnaje se uskutečnilo i setkání několika generací nohejbalových příznivců a hráčů za účasti zástupců nohejbalových svazů ČSR a SSR, Sm ČSTV, OV ČSTV a dlouholetých sportovních přátel, pro které se stal nohejbal "sportem na celý život". Ve své dvacetileté historii prošlo oddílem v družstvu dospělých 63 členů a v mládežnických družstvech dorostu a žáků 44 členů. Aktivitou členů oddílu bylo dosažení těchto úspěchů:
Sportovní úspěchy:
1973 2. místo na turnaji trojic - Púchov
1974 3. místo na turnaji trojic - Martin
1977 1. místo v krajském přeboru družstev
1977 kvalifikace o postup do I.ligy - Brno
1977 kvalifikace o postup do I.ligy - Plzeň
1979 2. místo v krajském přeboru družstev
1980 2. místo v krajském přeboru družstev
1980 1. místo v přeboru kraje dvojic - Bohumín
1980 účast na přeboru ČSR - Přerov
1980 2. místo na turnaji trojic - "Velká cena Valašska" - Vsetín
1982 1. místo v krajském přeboru dvojic - Ostrava
1982 1. místo na turnaji trojic - "Velká cena Valašska" - Vsetín
1982 2. místo v krajském přeboru trojic - Ostrava
1986 1. místo v krajském přeboru trojic - Frýdek Místek
1986 2. místo v krajském přeboru trojic dorostu - Frýdek Místek
1986 účast na přeboru ČSD - Děčín
1986 2. místo na mistrovství ČSSR odborářů - Vsetín
1986 2. místo na turnaji trojic - "Velká cena Valašska" - Vsetín
1987 2. místo na turnaji trojic - "Velká cena Valašska" - Vsetín
1988 1. místo v krajském přeboru trojic - Frýdek Místek
1988 2. místo na turnaji trojic - "Velká cena Valašska"- Vsetína
1988 účast na přeboru ČSSR - Žatec
Přehled sportovců, kteří v období 1970-1990 reprezentovali nohejbalový oddíl TJ MEZ Vsetín v družstvu dospělých:
Baňouch T., ing. Balážik J., Bartoň P., Bubela J., Čech Z., Dr.Čermák M., Čermák V.Čunek V., Ing. Doležal K., Doležal D., Esteřák J., Gargulák F., Gargulák P., Grygar J. Hába V., Horešovský B., Hurt Z., Hurta J., Chaloupka M., Chlupík Z., Ing. Chreňo M., Karpstein J., Koďousek L., Kocárev C., Koňařík F., Krčmář J., Křenek M., Křenek R., Křesala D., Ing. Kučera J., Ludvík M., Maček R., Maléř J., Matějů J., Navrátil F. Navrátil L., Novotný J., Ing. Novotný Z., Ing. Ondrejka E., Ing. Pavlík T., Petrusek J., Petrusek M., Ing. Polášek L., Rasocha J., Rochowanský O., Růžička F., Růžička L., Sedláček J., Sommer M., Spisar I., Spisar J., Spisar R., Srněnský M., Srněnský T., Staveník L., Sušil L., Štětka A., Tkadlec F., Tkadlec J., Urban P., Vácha P., Vychopeň, Zdražil P.
Zorganizované akce sportovně společenského významu:
12. ročník celostátního finále v nohejbalu trojic odborářů "O pohár ÚRO"
17. ročník nohejbalového turnaje trojic "Velká cena Valašska"
16. ročník "Silvestrovského turnaje"
10. ročník okresních kol v nohejbale odborářů
1. ročník krajského kola v nohejbale odborářů
38. místních turnajů pro organizace ROH, SSM, SBD
2. ročníky okresních kol "Zemědělské olympiády"
2. ročníky turnajů pro VD Stavba Vsetín
Připravovaná akce bude již součástí předspartakiádní aktivity sportovců naší tělovýchovné jednoty na počest ČSS - 1990 a bude bezprostředně navazovat na "Ohňové poselství ČSS",které se uskuteční v areálu TJ MEZ Vsetín u sokolovny dne 5.října 1989. Ve stejném termínu bude taky náš mateřský kombinátní podnik MEZ Vsetín slavit významné jubileum - 70. let od založení podniku.
Stručně z historie nohejbalu ČSSR
Nohejbal jako původní česká hra vznikl přibližně v roce 1922, kdy dorostenci sportovního klubu SK Slávia ve volných chvílích vyplňovali volný čas různými hrami s míčem a tak se zrodil i nápad, zahrát si tenis fotbalovým míčem a nohama. Od nápadu k jeho realizaci už nebylo daleko. Nejdřív hráli na volném prostranství přes provaz, pak na nohejbalovém hřišti a přes síť.
V roce 1926 se parta zakladatelů této hry rozešla.
V roce 1935 došlo k renesanci nohejbalu. Začalo se znovu hrát na pražských Žlutých lázních.
V roce 1940 vyšla první pravidla nohejbalu, jejichž autory byl Dr. Borkovec a Karel Kulhánek V tu dobu již měl nohejbal pevné zázemí v rekreačních oblastech, hlavně na Sázavě a později na Berounce a Vltavě.
V padesátých letech počet turnajů na trampských osadách neustále vzrůstal, nohejbal se postupně začal hrát i na jiných místech. Po roce 1960 se začínaly organizovat turnaje i na Moravě a Slovensku.
Dne 7.ledna 1970 dalo předsednictvo ÚV ČTO souhlas k ustanovení přípravného výboru Českého nohejbalového svazu.
Do roku 1971 vstoupilo nohejbalové hnutí s 11. okresními nohejbalovými svazy, které měly organizovány pravidelné soutěže a nohejbal se tak stal oficiálním sportem v rámci ČTO
V říjnu 1974 byl ustanoven na Slovensku SNS, který organizuje soutěže v SSR. Dne 25.5.1987 došlo k ustanovení komise nohejbalu ÚV ČSTV, která měla připravit podmínky pro založení federálního svazu.. V listopadu 1987 se uskutečnilo první oficiální mistrovství ČSSR a to v Košicích a v Praze. Dne 26.června 1988 by ustaven federální nohejbalový svaz, čímž byly vytvořeny veškeré podmínky pro vstup našeho nohejbalu do mezinárodní federace IFTA.